Tenerife

Každý ostrov ze souostroví je něčím speficický. Kupříkladu Tenerife je s více než 800 000 lidmi zdejším nejlidnatějším ostrovem. Většina obyvatel žije ve městech, soustředěných kvůli horskému reliéfu ostrova podél pobřeží, kde je prakticky po celý rok teplo a sucho. Naopak ve vyšších nadmořských výškách je počasí chladnější a srážky jsou zde častější.

Tenerife však disponuje více nej… Není to jen nejlidnatější součást souostroví, ale také ta největší a pravděpodobně i nejrůznorodější. Jeden superlativ však schází – není to nejstarší ostrov. I největší a nejstarší zdejší pohoří je ve srovnání se sousedními ostrovy o dost mladší, protože počátky sopečné aktivity jsou zde datovány do doby před osmi až dvanácti miliony let, zatímco u ostatních ostrovů se udává doba před 20 miliony let.

Tenerife je občas označován také za ostrov dvou tváří. Na jedné straně jsou zde vytvořená rekreační střediska, jako Playa de las Américas a Costa Adeje. Na druhé straně je zde zbytek ostrova, tedy jeho většinová část, kde většina obyvatel žila přes pětset let.

Tenerife je možné považovat za opravdový ráj, k čemuž přispívá nejen 350 km pobřeží, ale také dvě místa, zapsaná na seznam světového dědictví nebo zdejší národní park.

Tenerife svým návštěvníkům nabízí především rozmanitost. Je domovem kosmopolitních měst s historickými centry, rušných měst nebo malých vesnic.

Na Tenerife zavítá během roku v průměru kolem 5-6 milionů turistů, kteří zde kromě nádherné přírody mohou obdivovat i množství památek, svědčících o bohaté historii ostrova, s níž se lze blíže seznámit ve zdejších muzeích.

Potápění, plachtění a surfování, vlastně i rybaření, je možné provozovat po celém ostrově, ale pochopitelně kolem populárních středisek se pochopitelně tyto aktivity koncentrují ve větším množství. Proto jsou také velmi oblíbené plážové hotely, jako je El Patio, bývalý zámek nedaleko Garachico, s tradičně zařízenými pokoji, venkovním bazénem a příjemnými pokoji, obklopený půvabnými zahradami. Na pobřeží v Garachico se nachází tak další tradiční zámek La Quinta Roja s rustikálně elegantními pokoji.

V blízkosti pláže, obklopen banánovými plantážemi, se pak nachází Hotel Rural El Navio v Alcalá, s kamennými podlahami, železnými postelemi, atraktivními koberci i privátními balkony. S dětmi sem však nejezděte, hotel je určen pouze pro dospělé. Impozatní ubytování pak najdete v Ritz Carlton Abama v Guia de Isora, což je pětihvězdičkový resort s maurskou architekturou, jehož soukromá pláž je přístupná vlastní hotelovou lanovkou. Fantastickou dovolenou s dětmi pak určitě prozijete v Bahia del Duque v oblasti Costa Adeje. Děti nadchne architektura ve stylu Disney a všichni si budou užívat splnění všech svých rozmarů. Pro rodiny s dětmi je ideální tako Roca Nivaria v Santa Cruz de Tenerife, které nabízí spoustu aktivit, jako je dětský klub, minigolf, stolní tenis i tři restaurace a pláž vzdálenou asi 2 minuty chůze.

Místní hory jsou povětšinou pokryty jehličnatými lesy a vzniklý kontrast mezi svěží zelení horských oblastí a pobřežím je opravdu velmi působivý. Během zimních měsíců jsou i zdejší vrcholky pokryty sněhovými čepicemi. Oproti tomu pobřeží, to jsou především palmy, citrusy, tropické květiny a keře. Ve vnitrozemí ostrova pak najdete nejspíš hlavně kaktusy a datlové palmy, protože se zde vyskytují především suché pouštní oblasti.

V srdci ostrova se pak nachází obrovský, přirozený kráter Las Cañadas del Teide, na jehož severní straně se nachází El Pico del Teide, nejvyšší vrchol Španělska, dosahující výšky 3718 m. V zimě tento vrchol bývá zasněžený a ostrov tak získává zcela unikátní vzhled.

Hlavním městem ostrova je Santa Cruz de Tenerife. Toto město se také s Las Palmas de Gran Canaria průběžně dělí o titul hlavního města celých Kanárských ostrovů. Milovníci surrealismu určitě vědí, že Santa Cruz de Tenerife je domovem světově proslulého malíře Óscara Domíngueze, kde jsou také k vidění jeho velkolepá plátna. Architektonickým symbolem Tenerife je pak multifunkční sál Auditorio de Tenerife, který se rovněž nachází v hlavním městě ostrova.

Dalším velmi zajímavým městem na tomto ostrově je pak San Cristobal de la Laguna, které je sídlem nejstarší univerzity na souostroví, Universidad de La Laguna.

Na severu ostrova se rozkládá také nejstarší rekreační středisko Kanárských ostrovů Puerto de la Cruz, často nazývané pouze Puerto. Založeno bylo v 17 století a dodnes si jeho staré město zachovává své koloniální kouzlo. Kromě typických tradičních malebných uliček a náměstí zde stojí za zmínku hlavně nádherná botanická zahrada, kterou založil král Carlos II na konci 18. století.

Vykoupat se pak můžete buď v Lido Martiánez, komplexu bazénů s mořskou vodou, nebo využt některou ze zdejších pláží, například Playa Jardín.

Tenerife proslulo také svými typickými pokrmy, mezi které patří potaje de berros, tedy pikantní řeřichová polévka, která je vždy tak trochu překvapením. Nejčastějším druhem masa, které zde ochutnáte, bude bezpochyby maso kozí, které je připravované na řadu způsobů. Velmi často vám však naservírují i maso králičí, poměrně často jako conejo en salmorejo, tedy v ochucené omáčce, nebo smažené králičí kousky, conejo frito.  Mezi klasiku na Tenerife pak patří puchero, což je pokrm, sestávající z vepřových žeber, hovězího, choriza, kuřecích stehen, cizrny, kukuřice, fazolí, zelí, mrkve, dýně, brambor, bylin a občas i hrušek…Zní to dost neuvěřitelně, není-liž pravda? A jak to asi chutná? Z mořských tvorů lze doporučit parrotfish, tedy papouščí rybu, která je považována za nejchutnější rybu v tradičních rybích restauracích na ostrově.

Kdo tedy zatouží poznat zdejší gastronomii, ten by neměl vynechat známo restauraci El Palmar na severu ostrova v Palmaru poblíž Buenavista del Norte. A určitě si tam dejte grilované kuře pollo a la brasa. Mezi oblíbené restaurace s tradičním menu patří také Casa Matias v La Orotava.  Najíte se zde chutně a poměrně levně. Poněkud hlouběji do peněženky sáhnete v El Monasterio v Los Realejos, kde si můžete dát typické evropské jídlo nebo klasické německé dezerty. Mezi vyhlášená místa, která svým hostům poskytnou jedinečný kulinářský zážitek patří také El Jardín v Royal Garden Villas nebo Oriental v hotelu Bótanico v Puerto de la Cruz.

Kanárské ostrovy byly vždy populární a proslavené hlavně svou rybářskou kulturou a historií. Pobřeží Tenerife je osazeno mnoha malými vesničkami, které si zachovávají atmosféru dávných časů, kdy toto místo bylo pouze malou rybářskou komunitou. Tyto vesničky však nejsou jen turistickou atrakcí. Zejména o víkendech sem míří místní obyvatelé ze svých horských domů, prochází se klikatými uličkami a vychutnávají si mořské plody v těch nejlepších restauracích.

Mezi tyto leckdy docela zapadlé a světem zapomenuté vesničky patří i El Puertito s autentickou atmosférou, rybářskými loďmi a ničím nerušeným výhledem na moře. Vlastně je docela těžké toto místo najít na mapě, ale zase stojí za to si nechat poradit a najít onu jedinou skalnatou silnici, která vás sem zavede. Není to nic převratného, najdete zde pláž, malý kostel, sochu Panny Marie, ale čím je tato vesnička proslulá, to je zdejší úžasný západ slunce.

To El Médano je turisty vyhledávanější a je považována za místo, kde si můžete užívat bohémský, bezstarostný plážový život. Toto malé přímořské městečko s jednou ze dvou největších přírodních pláží na ostrově, Playa de Leocadio Machado, je právem považováno za jedu z nejlepších surfařských a kiteboardingových destinací na světě.

V těsné blízkosti El Médano se pak nachází klenot jižního pobřeží, idylický Los Abrigos. Jde o jednu z nejstarších rybářských vesnic, kterou byste neměli opomenout. Rybářské sítě v ulicích, rybářské čluny v přístavu, vůně čerstvých ryb – to vše má sílu vyvolat kouzlo starých časů.

Naopak ti, kdo hledají skvělé místo pro plavání, měli by zavítat spíše do malé rybářské vesnice La Caleta, nacházející se nedaleko rušného Playa de las Americas. Zdejší pláže jsou skalnaté, ale milovníci plavání oceňují ty úžasné tyrkysové vody, které je omývají. Když už budete v La Caleta, neměli byste vynechat restauraci Seafood s vynikající kvalitou jídla. Vydáte-li se na odlehlou pláž za horou na pravé straně vesnice, dostanete se k malé hippie komunitě, vyznávající svůj vlastní životní styl pod teplým kanárským sluncem.

Pobřeží Tenerife však nejsou jen rybářské vesničky. Doporučit lze bezesporu impozantní přímořské město Los Gigantes. Nachází se na slunném západním pobřeží, pouhých 45 minut od jižního letiště Reina Sofia.

Samotné Los Gigantes rozhodně patří k nejatraktivnějším přírodním divům ostrova, protože je chráněno impozantními skalnatými útesy – Acantilados de los Gigantes, tedy útesy obrů, vysokými až 800 m, klesajícími téměř svisle do moře. Právě podle nich získalo město své jméno.

Toto město je skvělou volbou pro ty, kdo hledají klidnější rekreační středisko. To však neznamená, že zde nenajdete množství obchodů, kaváren, restaurací a rodinných barů.

Čím je však toto místo zajímavé, to jsou zejména zdejší černé pláže, jejichž písek je do značné míry produktem sousední ostrovní sopky Mount Teide. Na Tenerife je však k dispozici spousta přírodních bazénů s mořskou vodou, jako například Isla Cangrejo v Los Gigantes, vzdálený asi 20 min chůze od přístavu. V oblasti Los Gigantes je možné využít řady půjčoven potřeb pro vodní sporty. Nicméně zajímavou alternativou je možnost využít prohlídkové plavby s průvodcem, která vede an odlehlé pláže magického údolí Masca.

Další oblíbenou rekreační destinací pak je Playa de la Arena. Je však dobré se mít na pozoru. I zdejší pláž obsahuje černý písek, který ve slunečných dnech může být docela hodně rozpálený. A navíc sledujte varovné vlajky v písku, které symbolizují, že zde mohou být nebezpečné vlny.

Další atrakcí ostrova je pak jedna z prvních mezinárodních observatoří na světě, Teide Observatory, otevřená v roce 1964.

Kanárské ostrovy jsou však známé také tím, že zdejšími vodami proplouvá více než třetina všech druhů velryb a delfínů. Právě výlety za těmito úžasnými a populárními savci jsou velmi atraktivní. Prohlídky tohoto safari trvají necelou hodinu a obvykle zahrnují i malou zastávku na malebné pláži pro plavání.