Lanzarote

Spolu s ostrovem Fuerteventura patří Lanzarote k nejvýchodnějším ostrovům souostroví. Jsou vzdáleny pouhých 15 km a jsou si poměrně dost podobné, pouze klima je na Lanzarote o něco chladnější než na Fuerteventura, ale návštěvníci to obvykle ani moc nezaznamenají.

Lanzarote se chlubí tím, že je třetím nejpopulárnějším Kanárským ostrovem, který v průměru navštíví kolem 3 milionů turistů ročně. Ti zde hledají nejen relax, ale také množství vodních sportů i živý noční život.

Všechny Kanárské ostrovy jsou sopečného původu, ale Lanzarote se přece jen poněkud vymyká. Na žádném jiném zdejším ostrově není úžasná tvořivá a současně ničivá síla přírody snad zřetelnější než právě zde. Lanzarote totiž ve třicátých letech minulého století zasáhla velká katastrofa. Došlo zde k jedné z nejsilnějších sopečných erupcí v historii, kdy hora Timanfaya produkovala miliony tun lávy a sutin, a to prakticky nepřetržitě po dobu šesti let.  Výsledkem byla téměř čtvrtina plochy ostrova pokrytá černým sopečným popelem. Proto je zde z velké části suchá a neúrodná krajina, která však v odpoledním slunci nabízí úchvatné obrazy terénu v různých odstínech karmínové, okrové, jantarové i olivínové barvy.

Největší turistické atrakce Lanzarote lákají návštěvníky také svými speciálními ubytovacími zařízeními, Villas Casa Tomaren, charakteristickými jedinečnou architekturou v tradičním lanzarotském stylu. Vybudovány byly v 18. století a skvěle kombinují moderni technologie a pohodlí s příchutí starších časů. Idylický dojem umocňují i okolní vinice, sady či drsná vulkanická krajina. Právě individualita a jedinečnost jejich umístění jim dává vlastní unikátní styl.

Typická je pro tento ostrov tedy spíše dramatická pouštní krajina, v níž převládají kaktusy a keře a může mírně připomínat spíše měsíční krajinu. Jen pro zajímavost, některé části zdejší krajiny byly využity i při natáčení známého filmu Planeta opic. Turistům mohou díky řídkému osídlení nabídnout zejména divokou a nedotčenou přírodu. Především západní část Lanzarote je turisticky velmi hojně navštěvována, protože se zde nachází národní park Timanfaya.  Tento park je součástí biosférické rezervace UNESCO. Právě tady můžete plně ocenit sílu přírodní energie, která ostrov formovala. Za jeden z nejpozoruhodnějších zážitků patří ukázka ohromného tepla, přetrvávajícího pod povrchem, což vám umožní užít si oběd, grilovaný na otvory v zemi s využitím pouze a jen geotermální energie!

Nicméně i zde se dají najít oblasti, kde se na úchledných polích pěstují rajčata, brambory či cibule, ale zejména kaktusovité opuncie, z nichž se vyrábí místní vynikající likér, který prostě musíte ochutnat. Nejpozoruhodnější však jsou vinice kolem La Geria, kde každý sazenice révy je vsazena do vlastního kruhového minikráteru a chráněna před větrem suchou kamennou zdí. V pozadí je neskutečná práce zdejších lidí, ale výsledkem je jak skvělá chuť, tak i okouzlující vizuální zážitek.

Lanzarote nabízí dokonalý mix dobrodružství a relaxace na sluncem zalitých bílých písečných plážích. Jednou z nejoblíbenějších destinací v Lanzarote je také Costa Teguise, chlubící se krásnými plážemi, poskytující spoustu aktivit a slibující návštěvníků úchvatné, teplé, španělské slunce. Nachází se na severovýchodním pobřeží, nedaleko od Arrecife a pouhých 15 km od letiště. Je to místo s poněkud rozdvojenou osobností. Na jedné straně je to zajímavý plážový resort se šesti zlatými písečnými plážemi, na druhou stranu zde máte oblíbenou destinaci pro milovníky vodních sportů. Velmi populární je v současné době potápění. Po krátké výuce se můžete vydat přímo do fantastického podmořského světa na Playa El Jabillo.

Občerstvit se a pochutnat si můžete v mnoha zdejších restauracích. Skvělou volbou je michelinská restaurace Bib Gourmands. Ovšem Costa Teguise je místo, kde budete hledat hlavně čerstvé mořské plody. Na ty se specializuje třeba Patio Canario, kde si tyto produkty můžete dát v atraktivním prostředí. Nicméně mezi jednu z nejlepších restaurací zde patří belgická restaurace Oscars. Zde si vybere každý, protože v nabídce jso skvělé saláty, vynikající steaky, pochopitelně mořské ryby na všechny způsoby i úžasné belgické vafle s višněmi a horkou čokoládovou omáčkou.

Mezi tři hlavní plážové resorty patří kromě Costa Teguise také Puerto del Carmen a Playa Blanca. Zejména Playa Blanca je považována za nejatraktivnější ze všech hlavních středisek na Kanárských ostrovech. Nachází se na samém jihu ostrova a původně se jednalo o malou rybářskou vesnici. Své původní kouzlo si zachovává dodnes a očekávat zde můžete především klid , protože noční život je zde omezen převážně na restaurace podél nábřeží. Nedaleko se pak nachází nejlepší a nejvyhlášenější pláže ostrova, které leží v oblasti Los Ajaches, kde vás přivítá několik téměř nedotčených pláží, Playas de Papagayo.

Papagayo pláže jsou velmi známé a přitom jsou poměrně intimní. Jsou obklopeny klidnými tyrkysovými vodami a chráněny útesy. Skýtají také velmi krásný výhled přes vodu na písečné duny Fuerteventury na obrozu. Největší z nich je Playa de las Mujeres, která má délku více než 400 m, takže o místo na slunci není třeba se bát. Další nádhernou pláží je Playa de la Cera, která nabízí malé intimní zátoyk, zastrčené mezi útesy a větší pláží, jako je Playa de las Ahogaderas a Playa de las Coloradas.

Pouze jediná ze zdejších pláží však skutečně nese jméno Papagayo. Mnozí říkají, že je nejkrásnější, nejoblíbenější a rozhodně nejpalčivější.

V severní, hornaté části Lanzarote, v Údolí tisíce palem nedaleko vísky Haría se nachází jiná oblíbená turistická atrakce, lávový tunel a jeskyně Cueva de los Verdes, nazývaná také Zelená jeskyně. Tento název však nemá vlastně se zelenou barvou nic společného, ale byl odvozen od pastýřské rodiny Verde, která tyto jeskyně obsadila během 18. a 19. století.

Jeskyně leží pod sopečným kuželem Monumento Natural del Malpais de la Corona. Tato jeskyně vznikla asi před 3000 lety z lávových proudů právě z Monte Corony. Prostory této jeskyně kdysi sloužily místnímu obyvatelstvu jako úkryt před nepřízní počasí, ale také před útoky pirátů či nepřátel. Dnes zde můžete navštívit komentovanou prohlídku, která trvá asi hodinu a celkový dojem je umocněn úchvatnými tóny sakrální hudby zdejšího umělce Jesúse Sotó. Jedním z překvapení, které zde na návštěvníky čeká, je pak také kouzelné malé osvětlené jezírko na konci trasy.

Obyvatelé ostrova mají silně vyvinutý smysl pro esteriku a místní architektura dokonale doplňuje krajinu. Bílé stěny měst kontrastují brilantně s vyprahlou zemí a tradiční zelené nátěry odráží odstíny palmových hájů, vinic i cibule.

Hlavním městem je Arrecife. Za svůj bílý vzhled vděčí stejně jako ostatní města na ostrově slavnému architektovi Césaue Manrique. Právě on je jedním z důvodů, proč Lanzarote stále přitahuje značnou uměleckou komunitu. V Arrecife můžete tedy navštívit mnoho galerií a muzeí s poutavými stálými i dočasnými výstavami. Srdcem města je Pueblo Marinero, okouzlující bludiště ulic a náměstí v tradičním kanárském stylu, s řadou obchodů a restaurací. Tradiční volbou je La Aulaga Casa Felix, kde vám nabídnou vynikající tapas chobotnice, churros de pescado i sladké brambory. Máte-li chuť na něco kreativnějšího, pak je možné vyzkoušet La Peskera s výhledem na moře a vychutnat si zde tapas z kozího sýra, slaniny, banánů a fíků.

V centru města se pak nachází hotel Lancelot, který nabízí nejen útulné pokoje, ale hlavně střešní terasu, kde se můžete opalovat, kochat se výhledem na město a přitom si pochutnávat na chutném jídle ve zdejší restauraci či si dát kávů v kavárně. Arrecife však nabízí spousty možností ubytování. Nedaleko pláže Reducto je to třeba Hotel Residencia Cardona, který je ideální pro milovníky surfování nebo dalších vodních sportů.

Vnitrozemské vesnice jako Yaiza, Haría a Teguise snesou bez nadsázky srovnání s andaluskými pueblos blancos. Oproti tomu malé rybářské vesnice jako El Golfo, Orzola a Punta Mujeres připomínají vesnice řeckých ostrovů.

Mezi další zajímavé přírodní turistické atrakce patří také podzemní jezero Jameos del Agua nebo úchvatné Cactus Garden v bývalém lomu v obci Guatiza.

Nedaleko Lanzarote, od něhož jsou odděleny pouze úzkým průlivem El Rio, se nachází ohromující pláže La Graciosa, vyznačující se měkkým světlým pískem a tyrkysovou vodou. Ne nadarmo jsou považovány za nejlépe zachované tajemství Kanárských ostrovů.  Tento malý ostrůvek je opravdu téměř odříznut od reality, nejsou zde skoro žádné cesty a je možné jej projít pěšky nebo projet na horském kole. Žije zde pouhých 600 obyvatel v jediné vesnici Caleta del Sabo. Jiné stavby zde nenajdete, protože celý ostrov byl vyhlášen za přírodní rezervaci. Zdejší pláže jsou tak prakticky nedotčené. Nejznámější je Playa de las Conchas či Playa Francesca a Playa de las Cocinas, které nabízí ohromující výhledy na impozantní útesy Famara na Lanzarote.