La Palma

Ostrov La Palma je znám také jako “La Isla Bonita“. Znamená to, že je často označován za nejkrásnější ostrov. Všeobecně je uznáván jako jeden z nejvíce nedotčených a také nejzelenějších Kanárských ostrovů. Je to útočiště milovníků přírody, které skýtá úchvatné scenerie, bohatou vegetaci a nezapomenutelné koloniální kouzlo.

Většina návštěvníků využívá leteckou dopravu, přičemž místní letištš La Palma se nachází necelých 10 km od hlavního města Santa Cruz.

Mezi zdejší zajímavosti patří mimo jiné i to že zde nejsou prakticky žádné rovinaté plochy. Místní banánové plantáže se rozkládají na černých skalních svazích a silnice jsou prakticky jedna velká zatáčky.

La Palma je ideální volbou pro rodiny, pro něž je skvělou variantou pro ubytování Parador de la Palma, se snadnm přístupem na pláž a přijatelnými cenami. Pokud však cestujete bez dětí, pak si vyberte pro ubytování úžasnou historickou vilu, obklopenou nádhernými zahradami, Hacienda de Abajo, jedinečné místo pro prožití romantické dovolené. Modernější a komfortně zařízenou variantou ubytování je pak Hotel Olio, který je vhodným výchozím bodem pro turistické cesty po ostrově, ale můžete zde i jen tak lenošit s knihou na zahradě či u bazénu.

Ačkoliv jde o jeden z menších ostrovů, pyšní se úžasnou rozmanitou krajinou s majestátními horami a svěžími dolinami. Lesy, tvořené borovicemi, vavříny, eukalypty i kaštany přechází z hor do vřesů a myrtových porostů a dále přerůstají do banánových plantáží, mandlových hájů, avokádových saů, tabákových polí, luk s divokými květy, rozsáhlých vinic i vysokých a štíhlých palem.

Dominantou tohoto ostrova je sopečný hřeben Cumbre Vieja, který je tvořen četnými sopečnými kužely, vytvořenými z lávy. Jeho zvláštností je, že je stále aktivní, ale spící. K poslednímu výbuchu došlo v roce 1971.

Přísné kontrole zde podléhá i cestovní ruch a toto místo je vhodné spíše pro ty, kdo hledají venkovskou krajinu či ekoturistiku. Fastfoody typu McDonald zde nenajdete, spíše zde naleznete možnost strávit svou dovolenou v úžasném zachovalém přírodním prostředí. Kromě toho se La Palma vymyká i zavedenému klišé maxima slunečních dnů, protože oproti ostatním ostrovům je mnohem vlhčí, a tím také svěžejší a zelenější.

Ostrov tvoří tři hlavní turistické zóny, a to Los Cancajos na východě a Puerto Naos a Tazacorte na západě ostrova.

Jako v minulosti tak i dnes je hlavní činností na ostrově zemědělství, takže není závislý na masovém turistickém ruchu. Ačkoliv se kolem černých písečných pláží Puerto Naos a Los Cancajos objevilo několik hotelů, stále nelze ostrov La Palma považovat za primárně plážovou destinaci. Proto většina ubytovacích zařízení sestává spíše z malých komplexů v typicky venkovních oblastech.

Rozmanitá topografie a vegetace činí z tohoto ostrova doslova Mekku pěších turistů. Ti zde naleznou síť dobře vybudovaných a udržovaných tras, vhodných pro začátečníky i pokročilé turisty.

Jednou z nejzajímavějších místních atrakcí je národní park Caldera de Taburiente, který je hustě osazen kanárskými borovicemi a nachází se v něm množství sladkovodních pramenů i nádherných vodopádů. Podél zdejších turistických stezek se pak rozkládají působivé skalní útvary. Samotný Caldera de Taburiente je jedním z největších kráterů na světě s průměrem 10 km a hloubkou až 1500 m.

Pokusíte-li se tento park prozkoumat, směrem k západu se před vámi otevře krásné údolí Aridane a hluboká rokle Las Angustias, stýkající se s mořem v barevném přístavu Puerto de Tazacorte.

Další zajímavostí ostroja je laurisilvský les Los Tilos na severozápadě ostrova, který kromě vavřínů obsahuje také lípy a obrovské kapradí i další endemické druhy. Navíc zde při vycházce potkáte přes třináct tunelů a vodních kanálů, přičemž jeden z nich je obzvláště zajímavý – je nejdelší a celou jeho délku kolem 500 m projdete ve skrčeném stavu.

Nicméně kromě přírodních krás stojí za návštěvu i zdejší půvabná města a vesnice, zachovávající si svou nádhernou tradiční atmosféru a řadu historických památek a budov. Vždyť v 16. století byl tento ostrov ekonomicky na výši. Hlavní město ostrova, Santa Cruz de la Palma, bývalo v minulosti spolu s Cádizem jedním z nejdůležitějších obchodních přístavů ve španělské říši. Některé z pozůstatků španělské koloniální architektury tak jsou do dnešních dnů svědky zlaté éry ostrova. Vyhlášená je zdejší malebná ulice Calle O´Daly, plná historických budov, rušných kaváren a krásných restaurací.

Santa Cruz vůbec nabízí pestrou škálu vynikajících restaurací v nejrůznějších stylech. Příkladem je Enriclai, která sice v 200 let staré budově nabízí pouze čtyři stoly, ale přesto patří k nejoblíbenějším ve městě. Navíc si zde pochutnají i vegetariáni a milovníci ekologické stravy. Naopak kavárna Habana připomíná růžovobílý svatební dort, výhled na fontánu a všudypřítomné květiny. Dát si zde můžete prý tu nejlepší kávu ve městě. A na tradiční kanárské kuchyni si pak můžete pochutnat v Casa Luís. Skvělá zmrzlina čeká v Heladomanía  a místní trh Mercado Municipal nabízí delikatesy, jako šťáva z cukrové třtiny s rumem, mátou a citronem.

Ve staré historické čtvrti Santa Cruz se můžete i ubytovat, třeba v Hotel San Telmo, který nabízí v budově ze 17. století ubytování s balkonem, z nějž se můžete kochat výhledem na oceán.
Oproti tomu pak Los Llanos de Aridane na západě ostrova je centrem zemědělství a bývá nazýváno skrytým hlavním městem ostrova. Nachází se poblíž vstupu do parku Caldera de Tabureinte a stalo se tak oblíbenou základnou pro pěší turisty. Atraktivní částí města je zejména staré centrum kolem náměstí Plaza de España. Můžete zde strávit několik dnů a ubytovat se třeba v hotelu Benahoare s elegantními pokoji a moderním vybavením.

 

 

Chcete-li se opravdu sblížit se zdejší krajinou, vydejte se na nejvyšší bod ostrova, El Roque de los Muchachos, který nabízí skutečně úchvatný výhled. Navíc se zde nachází i hvězdárna, protože je to skvělé místo pro pozorování noční oblohy.