La Gomera

Nejzelenější ostrov Kanárských ostrovů, La Gomera, se nachází nedaleko od Tenerife. Na rozdíl od Tenerife a Gran Canaria je však tento ostrov poměrně řídce obydlen. V současnosti zde žije jen asi 22 000 lidí.

Stejně jako všechny západní Kanárské ostrovy je i La Gomera proslulý jak svými plážemi, tak i dramatickými horskými sceneriemi. Nicméně místní úřady se snaží regulovat zdejší turistický ruch tak, aby zůstala v maximální míře zachována nedotčenost přírodních krás i kulturních tradic.

Celoročně se zde teploty pohybují v horní části teploměru, a to od cca 21°C v lednu po necelých 30°C v srpnu. Pokud se zde objevují srážky, je to v zimním období, oproti tomu léta jsou zde velmi suchá, takže v červenci a srpnu zde téměř nikdy neprší.

Návštěvníci, kteří touží ochutnat něco výjimečného, si zde mohou dát některé z místních specialit, jako je zdejší sýr tapá, pečené vepřové nebo kozí maso. K dalším tradičním pokrmům patří také almogroté, miel de palma čili sirup extrahovaný z palmových stromů nebo typické místní víno.

Největší zajímavostí La Gomery je jediný hornatý tropický les v Evropě. Jde o rozhodně nejkrásnější les na Kanárských ostrovech, který obsahuje ty nejrozmanitější druhy rostlin. La Gomera bývá právem označován za nejpozoruhodnější z Kanárských ostrovů vůbec. Divoká scenerie zahrnuje jak malé terasy a palmové háje, tak i svěží deštný prales a kopce. Charakteristická jsou pro tento ostrov také četná údolí.

La Gomera je doslova rájem pro pěší turistiku. Je domovem jediného zbývajícího deštného pralesa typu laurisilva, čili vavřínový prales, v severní Africe, národního parku La Garajonay. Tento přírodní klenot nabízí nejen husté lesy, ale také hluboké rokle a obdivovat zde můžete úžasnou krajinu, která byla vytvářena milióny let. Park se rozkládá v centru ostrova a jeho rozloha čítá kolem 4000 hektarů. Přibalte si pořádné boty a vydejte se na některou z mnoha stezek, které jím prochází. Určitě nebudete zklamáni, protože zdejší ekosystém je zcela unikátní.

Nicméně i mimo park Garajonay se může ostrov pochubit mnoha nádhernými místy, ať již jde o úchvatné vodopády či majestátní Valle Gran Rey, tedy údolí Velkého krále na západním pobřeží ostrova. Od dob, kdy si zde těžce pracující zemědělci vyřezali ve strmých stěnách úzké zemědělské terasy, údolí přerostlo v hlavní ostrovní letovisko, ale stále si zachovává mírně alternativní, ekologicky šetrné kořeny.

Dalším letoviskem, proslulým zejména svými plážemi, je pak Playa de Santiago na jižním pobřeží, které se chlubí jednak oblázkovou pláží a také jediným golfovým hřištěm na ostrově.

Dokonce i hlavní město San Sebastian je o něco víc než klidné město. Působí sice spíše jako ospalé provinční městečko než jako prosperující metropole, ale je to velmi příjemné místo. Oblíbená je zejména procházka po malebné Calle Real se studnou, z níž Columbus naplnil své lodě pitnou vodou cestou do Ameriky. Dalším turistickým cílem je Torre del Conde z 15. století. Romantické chvíle pak můžete zažít v nedalekém parku, plném kvetoucích exotických rostin. Odzbrojující atmosféru města si pak nejlépe vychutnáte v některé z místních kaváren. Až by se mohlo zdát, že největší událostí zde je příjezd trajektové lodi z Tenerife.

Chcete-li zde strávit pár příjemných klidných dnů, můžete se ubytovat třeba v hotelu María Cristina. Uchvátí vás svými mramorovými ozdobami, damašskými závěsy i nádhernými lustry. Spojuje několik stylů, od belle époque přes hollywoodský zlatý věk až po dnešní moderní dobu. V dobách konání mezinárodního filmového festivalu zde pobývala většina světových hereckých hvězd. Poctu městskému filmovému festivalu vzdává také Hotel Astoria 7, kde každý pokoj je věnován jiné filmové hvězdě, zatímco v recepci najdete živý model Alfreda Hitchcocka. V přízemí je také promítací místnost, kde si hosté mohou vybrat film dle vlastní volby a také knihovna, plná knih o filmových událostech a osobnostech filmu.

Jako doma se budete cítit ve Villa Soro, kde vás přivítá usměvavý personál, který vám nabídne baskické speciality, podávané přímo ve vašem pokoji. Skvělý drink si však můžete vychutnat v místním, dřevem obloženém baru. Další zajímavou volbou je Hotel de Londres y de Inglaterra, který byl určen coby hotel pro francouzské hazardní hráče, kteří se přišli uspokojit své choutky v nedalekém kasinu. Vyniká také svou bezkonkurenční pozicí v zátoce La Concha.

Typickou místní kuchyni si můžete vychutnat v restauraci Zelai Txiki, což je přebudovaný statek, který nabízí například plněné kraby txangurro a la donostiarra nebo grilovaný chobotnicový salát.

Vzhledem k dojmu, kterým působí hlavní město ostrova, není asi pro nikoho překvapením, že i vesnice zde působí mírně ospale. Ovšem některé z nich se mohou pochlubit výjimečnými památkami, jako napříkald Hermigua či Vallehermoso, které určitě stojí za návštěvu jak pro jejich pitoreskní vzhled, tak i pro tradiční kouzlo, které z nich vyzařuje.

Na La Gomera vás také určitě zaujme místní charakteristický hvízdavý jazyk Silbo Gomero, kterým se místní lidé pomocí píšťal dorozumívali i napříč hlubokými roklinami již od dávných časů starých Římanů. Můžete ho považovat za prastarého předchůdce mobilní komunikace.