Zvláštností Kanárských ostrovů je i skutečnost, že v roli hlavního města se pravidelně střídají dvě největší města souostroví, kterými jsou Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria.

Jak sám název napovídá, město Santa Cruz de Tenerife najdete na ostrově Tenerife, který je ze všech ostrovů tím největším. Zdejší přístav patří k nejrušnějších na světě. Toto město ale není typickým turistickým střediskem, takže zde nenajdete rozsáhlé hotelové komplexy, ani mnoho restaurací, kaváren a barů. Ve městě se nenachází ani žádná pláž, která by byla vhodná ke koupání.

Za koupelí tak musíte vyrazit do veřejného bazénu v Parque Maritimo Cesar Manrique. Pokud přesto trváte na koupání v moři, musíte se vydat asi 7 km severním směrem k vesnici San Andrés. Tato zajížďka bude určitě stát za to. Pláž Playa de Las Teresitas totiž patří k nejkrásnějším na celém ostrově. Zpátky ve městě si můžete prohlédnout řadu zajímavých muzeí, například Museo Militar Regional de Canarias nebo Muzeum přírody a lidstva.

Druhým městem, které se v roli hlavního města Kanárských ostrovů objevuje, je Las Palmas de Gran Canaria. Kromě toho se jedná o hlavní město ostrova Gran Canaria. V porovnání s již zmíněným městem Santa Cruz de Tenerife, se jedná o starší město. Zatímco Santa Cruz založili v roce 1496 Španělé, Las Palmas existovalo už v roce 1478, kdy ho dal založit kapitán kastilské armády.

K nejznámějším památkám patří dům Kryštofa Kolumba, který se zde zastavil na cestě do Nového světa. Nejkrásnější a nejvýznamnější historické památky najdete především ve čtvrti Vegueta. Stejně jako v Santa Cruz, i zde se nachází důležitý přístav. Pravdou ovšem je, že toto město slouží spíše jako pracovní středisko, které je vyhledávané řadou obchodníků. Ale i ti po vyřízení svých obchodních záležitostí využívají svého volného času k tomu, aby navštívili jednu z nejkrásnějších pláží na tomto ostrově, Playa las Canteras.