Gran Canaria

Gran Canaria je ostrovem s druhým největším počtem obyvatel. Leží v centru souostroví a je třetím největším ostrovem po Tenerife a Furteventura. Svůj název si ostrov získal díky majestátnosti své krajiny a dokonce i dnes jej někteří obdivovatelé označují za miniaturní kontinent. S Tenerife je ostrov Gran Canaria spojen trajektem pravidelnou linkou.

Hlavním městem je Las Palmas, které vždy bývalo důležitým obchodním přístavem a dnes je to velké, kosmopolitní a hustě obydlené město v severní části ostrova. Jde o typické evropské město, vyznačující se čistými ulicemi a zejména starými budovami ve stylu španělské architektury. Naleznete zde středomořské stylové restaurace, ale i luxusní hotely. Nicméně i zde si můžete dát šťavnatý steak, například v restauraci El Churrasco či El Novillo Precoz či Don Quijote. Ovšem ani vegetariáni se nemusí obávat, že by zde hladověli. Obzváště, pokud navštíví Triana´s Zoe Food či Vegueta´s La Hierba Luisa. Las Palmas nabízí pestrou paletu mezinárodní kuchyně, například jihoamerickou atmosféru přináší Restaurante Summum v hotelu Las Canteras Hotel Reina Isabel. Naopak na asijském jídle si pochutnáte v La Bikina nebo Hito Restaurante. Pokud sem však míříte za mořskými plody, nesmíte vynechat Restaurante La Marinera v La Puntilla či snad nejlepší restauraci Bienmesabe Ciudad del Mar.

Las Palmas je největší město souostroví a jedno z deseti největších měst ve Španělsku. Pro odpočinek zde najdete parky s exotickými rostlinami a fontánami. Procházka zdejšími ulicemi vám poskytne skvělou příležitost obdivovat zdejší krásy a nádhernou architekturu. Pro turisty je zajímavá zejména vynikající městská pláž Playa de las Canteras, která bývá srovnávána se slavnou Copacabana.

Na rozdíl od Tenerife na Gran Canaria není zelená barva tak častá, patrně proto, že tato oblast není tak hornatá. Převládají zde zejména kaktusy, datlové palmy a další druhy tropických rostlin. V části ostrova se místo pláží nachází úchvatné černé vulkanické skály. Hory jsou protkány hlubokými roklemi, bujná vegetace na severu kontrastuje s neúrodnými jižními plochami.

Pro návštěvníky je tento ostrov nejatraktivnější v zimě, kdy nabízí teplé počasí a slunečné pláže. Právě zdejší pláze jsou charakteristické již zmíněným černým pískem, ale najdete zde i jemně zlatý písek. Jedny z nejkrásnějších pláží se nachází na jižním pobřeží ostrova, které bylo douho dobu jen řídce osídleno. První oblastí, která se začala výrazně rozvíjet, se stalo město San Augustin.

Sousední Playa del Ingles je největší z těchto rozvíjejících se oblastí, proslulou bohatým nočním životem, včetně rozsáhlé homosexuální scény v okolí obchodního centra Yumbo. Snadno jej lze využít za ideální základnu, z níž se můžete vydat za slavnými písečnými dunami Maspalomas. Ty jsou atraktivní jak pro přírodovědce kvůli svému unikátnímu ekosystému, tak i pro turisty, protože značná část pláže mezi Playa del Ingles a Maspalomas byla vyhlášena za oficiální nudistickou pláž. Samotné Maspalomas je pak rozlehlá čtvrť, sestávající především ze čtyř a pětihvězdičkových hotelů, promenády s luxusními butiky a dvěma golfovými hřišti.

Kdo se chce vyhnout hlavním letoviskům, ale přitom chce navštívit pobřeží, ten by mohl zvolit například Puerto de Mogan, což je klidná vesnice na jihozápadě ostrova. Najdete zde půvabný přístav a chránenou písečnou pláž. Oproti tomu na severozápadě najdete Puerto de las Nieves, které zůstává tradiční rybářskou vesnicí s výhledem na sopečnou pláž a impozantní útesy nedotčeného západního pobřeží.

Díky těmto turistickým centrům na jihu ostrova, zůstává severní část relativně nedotčena cestovním duchem a tak se stává zajímavou především pro milovníky pěší turistiky. Téměř v samotném centru ostrova se pak nachází nejvyšší vrchol Pozo de las Nieves o výšce 1949 m. Z obrázků však budete asi znát spíše blízký Roque Nublo s mohutným monolitem.

Hledáte-li tradiční města a vesnice, neměli byste na svých cestách vynechat historická centra Agüimes, Telde a Teror. Město Arucas pak stojí za návštěvu nejen kvůli impozantnímu kostelu Iglesia de San Juan Bautista, ale i pro jeho okouzlující náměstí Plaza de San Juan či malebné ulice Calle León y Castillio. Vzhledem k tomu, že už od 16. století se zde pěstuje cukrová třtina a k ní se váže tradice výroby rumu, určitě nelze vynechat návštěvu továrny na výrobu tohoto vynikajícího nápoje.

S místní flórou se můžete seznámit díky zahradám Jardín de la Marquesa nebo Jardín Botánico v Tafira Alta, zatímco muzeum v přírodě Mundo Aborigen dává nahlédnout do života původních obyvatel ostrova, Guančů.

Zdejší krajina a nekonečné oceánské výhledy, bujný noční život a okouzlující půvab zdejších kulturních památek činí z Gran Canaria skvělé místo pro dokonalý útěk od všudypřítomného stresu. Pro rodiny, skupiny přátel, zamilované páry i sólo cestovatele je to skvělý tip na dovolenou.