Fuerteventura

Nachází se pouhých 100 km od pobřeží Maroka a nabízí prakticky nejlepší pláže celého souostroví. Údajně jde o nejstarší ostrov v souostroví. Obzvláště jižní část ostrova je dokonalou kombinací ideálního klimatu, čistého vzduchu, klidu a nádherné tmavě modré oblohy z něj činí doslova ráj na zemi. Podnebí zde je často ovlivněno silnými větry Sahary, které sem pomáhají přenášet písek přímo z největší pouště Afriky.

Na rozdíl od západních ostrovů je Fuerteventura převážně suchá a nepotěší ty, kdo hledají bujnou vegetaci.

Na jihu ostrova se pak nachází přes 20 km jemných písečných pláží. Na počátku této oblasti najdete Costa Calma zahrnující převážně čtyřhvězdičkové hotely v upraveném prostředí s pokojnou atmosférou. Na opačném konci pláže a nejjižnějším cípu ostrova pak leží vesnice Morro Jable s rybářským přístavem. Nedaleko odsud se pak rozkládá středisko Jandia, které nabízí řadu turistických zařízení, ovšem atmosféra se nedá bujarostí vůbec srovnat s podobnými resorty na Tenerife či Gran Canaria.

Na severní straně poloostrova Jandia se nachází téměř opuštěné pláže Playa de Cofete a Playa de Barlovento, které jsou ideální pro dlouhé procházky po pobřeží. Ovšem plavání se zde nedoporučuje, protože zdejší proudy mohou být pomerně nebezpečné.

Velmi často je ostrov Fuerteventura vyhledáván nadšenými surfaři, protože poskytuje vynikající podmínky právě pro windsurfing. Navíc je ostrov proslulý dlouhými, zlatými písčitými plážemi a písečnými dunami. Můžete zde strávit aktivní dovolenou nebo jen odpočívat na karibských plážích, vychutnávat si vynikající místní jídlo či objevovat ostatní části ostrova. Hlavní atrakcí ostrova jsou zejména pláže, kde je poměrně rozšířen naturismus.

Jedním z nejpopulárnějších rekreačních středisek je Corralejo na severním cípu ostrova. Kousek od této bývalé rybářské vesnice leží slavný přírodní park Corralejo, který se může pochlubit obrovskými 11 km dlouhými písečnými dunami. Občas se zde pořádají plážové slavnosti, jako Fuerteventura Kite Festival nebo hudební koncerty. Přístav Corralejo je výchozí bodem pro výlety lodí na neobydlený ostrov Lobos. Své si zde najde opravdu každý, bez ohledu na věk. Rodiny s dětmi si zde ve dne užijí spustu zábavy, po západu slunce pak příjde čas pro všechny milovníky nočního života. Nachází se zde spousta nočních klubů a barů a protančit celou noc rozhodně není problém. Hlavní ulice nabízí spousty možností, kde se dobře najíst, ať již jde o čínské restaurace, malé tapasové bary nebo restaurace, specializující se na čerstvě ulovené ryby. Vlastní stravování mají také zdejší ubytovací, převážně nízkopodlažní komplexy, rozmístěné kolem krásných bazénů. Naprostou jedničkou v ubytování je pak čtyřhvězdičkový hotel The Corralejo Beach.

Rovněž na severním cípu ostrova se nachází okouzlující El Cotillo. Je to malá vesnička, ale známá jednak fantastickým jídlem, které si můžete dát v místních restauracích, jednak proslulou pláží La Concha, která se jeví doslova jako tropický ráj. Stezka, vedoucí k této pláži, přivede návštěvníky také k majáku El Cotillo, který pochází z roku 1897. K návštěvě láká i malebné rybářské muzeum hned vedle, El Museo de la Pesca, poskytující zajímavý pohled na historii této vesničky. Nedaleko tohoto kouzelného rybářského městečka se nachází Cotillo Lagos, obklopen zahradami, s klidným a krásným prostředím a nádherným výhledem na moře. Kousek od pláže Los Charcos pak nabízí skvělé ubytování i Villas Lola Paradise, což je rekreační dům, skvělá volba pro rodiny s dětmi.

Bývalým hlavním městem je Betancuria, ležící v hlubokém údolí, které založil na počátku 15. století Jean de Béthencourt. Teprve v roce 1834 ho vystřídalo sousední město La Oliva a za dalších asi 30 let se pak definitivně stalo hlavním městem ostrova Puerto del Rosario.

V současnosti je Betancuria zaměřena hlavně na cestovní ruch. Proto se zde nachází mnoho obchodů se suvenýry a řemeslnými výrobky, ale i dostatek restaurací a kaváren. Pokud sem zavítáte, neměli byste si nechat ujít šanci vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších lahůdek na ostrově, queso majorero – smažený kozí sýr s místním medem nebo džemem. Jedním z nejoblíbenějších míst zde je kostel ze 17. století a malým muzeem sakrálního umění.

Puerto del Rosario je živé komerční město plné atrakcí pro turisty. Patří k nim i Casa Museo Unamuno, malé muzeum, pojmenované podle filozofa Miguela de Unamuna, který zde zůstal poté, co byl vyhoštěn ze Španělska. Vystavěno bylo původně na konci 18. století jako malé středisko pro chov dobytka a neslo název Puerto de Cabras. Kulturní dědictví města se odráží především v historické čtvrti, kde se nachází spousta klikatých uliček s mnoha architektonickými zajímavostmi, jako je například kostel Nuestra Señora del Rosario nebo dům Musea of Miguel de Unamuno. Turisty však přitahuje také místní promenáda, která je v podstatě dnes přeměněna na jakousi veřejnou galerii. Zajímavé je například místní sousoší slimáků od sochaře Juana Bordese.

Skvělé ubytování zde nabízí hotel El Mirador de Fuerteventura, nacházející se na nábřeží. Najdete zde klimatizovné pokoje s perfektním moderním vybavením a veškerý komfort pro svou dovolenou.  V místní restauraci si pak můžete pochutnat na nejrůznějších evropských, ale i španělských pokrmech. Méně nároční turisté pak mohou zavítat do rekreačního domu Casa Marinero či do hotelu Tamasite, což jsou sice jednodušeji vybavená ubytovací zařízení, ale za příjemnou cenu zde můžete strávit svou návštěvu ostrova v takřka tradičním prostředí.

Poblíž města se nachází také krásné pláže Puerto Lajas, Jarugo či Playa Blanca, která je vybavena moderní infrastrukturou, mnoha hotely, restauracemi i sportovními zařízeními. Tyto pláže skýtají optimální podmínky pro surfování či plachtění a potápění.

Mezi další zajímavosti ostrova pak patří Ecomuseo la Alcolgida nedaleko vesnice Tefia, což je obnovená hospodářská usedlost, která poskytuje pohled na venkovský život na ostrově v dávných dobách, obsahuje malou zoologickou zahradu a také botanickou zahradu Oasis Park s 2000 druhy kaktusů.

Za návštěvu nepochybně stojí také takzvané Ajuyské jeskyně, které byly kdysi tajným útočištěm pirátů. Najdete je na západním pobřeží ostrova nedaleko malé vesnice Ajuy. Tyto jeskyně jsou zcela výjimečnou enklávou. Mezi přírodními zajímavostmi komplexu se vyskytuje i čtyři miliony let stará zkamenělá pláž, obsahující sedimenty mořského dna. Ve vesnici Ajuy si můžete prohlédnout také slavný vrak lodi American Star, nacházející se na malé pláži Playa de Garcey.

Nemůžete řici, že znáte Fuerteventuru, pokud jste nenavštívili pláž El Cofete a Barlovento. Plavat zde nelze kvůli divokým a zuřivým vlnám. Nicméně dorazíte-li sem z přeplněného letoviska Morro Jable, zjistíte, že se nacházíte v jiném světě. Jako byste našli malý kousek ráje.

Osobní dobrou zkušenost mám s hotelem Costa Paradise.