El Hierro

El Hierro je nejmenší ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů. Je nejzápadnějším ostrovem souostroví a západní cíp ostrova dříve sloužil jako “nultý poledník” než ho nahradil v 19. století Greenwich. El Hierro se vyznačuje vysokou dávkou magična a tajemna. Vždyť to kdysi býval ostrov na kraji světa a stále zde ve vzduchu visí jakási záhada. Dokonce i jeho tvar je zajímavý – připomíná trojrohý napoleonský klobouk. Na tento ostrov se poměrně snadno dopravíte z Tenerife, a to letecky nebo trajektem. Dnes zde žije jen něco kolem 10 000 lidí a rozhodně tento ostrov nelze označit za primárně plážovou destinaci, ačkoliv několik vulkanických pláží zde najdete.

Chcete-li se ubytovat v údajně nejmenším hotelu na světě, jste zde na správném místě. Na skalním výběžku ostrova stojí cosi, co připomíná dům bláznivého rybáře, ale určitě sem zavítejte. Má sice jen čtyři pokoje a salonek, ale už exteriér vás nadchne, pokud máte aspoň trošku rádi romantiku a dobrodružství. Interiér pak tento dojem jen umocní. Ze stropu jídelny ční kořen stromu, svou roli ve vybavení sehrávají pozůstatky vrků lodí, a celková atmosféra je pak dokreslena námořními prvky. Zkuste strávit noc na skále uprostřed Atlantiku a určitě na tento zážitek nezapomenete.

Klasičtější variantou ubytovánípak je třeba Parador, obklopený dračími stromy a kokosovými palmami nebo Pozo de la Salud, typicky evropský lázeňský hotel.

Ani hlavní město Valverde nenabídne návštěvníkům nepřetržitou zábavu či vzrušení velkoměsta a nelze je ani při troše dobré vůle považovat za centrum módy a kultury. Žije zde pouhých 1600 obyvatel a může poskytnout základní podmínky pro každodenní život. A určitě se zde dobře najíte. Skvělá místní kuchyně na vás čeká třeba v La Taberna de la Villa, kde si můžete dát caracoles, tedy hlemýždě nebo mojo queso, tedy typická kanárská kořeněná salsa se sýrem. Ovšem k nejoblíbenějším ve městě patří i díky typické příjemné atmosféře, která zde panuje. Další variantou je El Secreto, které může působit možná poněkud bizarním dojmem, přičemž interiér může připomínat budoár kurtizány, ale jídlo zde je překvapivě konvenční a dostanete zde opravdu velkou porci něčeho skvělého.

Hlavní síla ostrova je nepochybně v nedotčené přírodě. Tento ostrov lze bez nadsázky označit za ekologické turistické nebe a potápěčský ráj. Turisticky není tak atraktivní jako jeho sousedé, ale je skvělým místem pro ty, kdo chtějí uniknout z každodenního života. Těm pak toho může El Hierro nabídnout docela dost, k vidění a návštěvě zvou například lávová pole, svěží údolí či dramatické útesy.

Krajinu lze stěží označit za jemnou či malebnou. Na první pohled je zde znatelný vulkanický původ. V dávných časech zde došlo k masivnímu zemětřesení, které způsobilo propad až třetiny plochy do oceánu, čímž vzniklo údolí El Golfo. Dnes je to úrodné zemědělské srdce ostrova a vlastně jedno z mála míst v Evropě, kde se pěstuje ananas i další tropické a subtropické plody. Na údolí je nádherný výhled z vyhlídky Mirador de la Peña, kde se nachází elegantní restaurace, navržená slavným kanárským architektem Césarem Manrique.

Charakteristické pro El Hierro jsou jalovce, zkroucené silnými větry do zvláštně vykrojených tvarů. Vypadají jako postavy z příběhů o kouzelném lese. Nachází se hlavně na západě ostrova, na místě, zvaném El Sabinar.

Pozoruhodný ostrov El Hierro je skutečným klenotem Atlantiku se svými fantastickými turistickými stezkami. Navíc je prvním ostrovem, který získává energii výhradně z obnovitelných zdrojů, větru a vody. Neuvěřitelně čistá průhledná voda je skvělá pro potápění. Navíc je zde možné pozorovat nejrůznější druhy korýšů, ryb, mořských koníků, ale i želvy a různé druhy žraloků. Mořské dno je pak pokryto úchvatnými černými a žlutými korály.

 

Na první pohled jsou Kanárské ostrovy turistickou lokalitou s množstvím rekreačních středisek na pobřeží, kde si můžete užívat koupání, potápění a slunečních paprsků po celý rok. Nicméně existuje zde i zcela jiný svět, plný kontrasů, který zahrnuje prehistorické lokality, bujné lesy, měsíční krajiny, písečné duny, hrozící sopky či dramatické horské scenerie. Zkrátka zde najdete, obrazně řečeno, pod jednou střechou vše, co je zapotřebí k prožití dokonalé dovolené, včetně působivé architektury i historických památek.

A jak se to vlastně má s oněmi pověstnými kanáry? Zde platí, že všechno není takové, jak se na první pohled zdá. Asi by bylo logické očekávat, že název souostroví byl odvozen od hojného výskytu oblíbených žlutých opeřenců, kterých se na těchto ostrovech opravdu vyskytuje spousta, ale není tomu tak. Dokonce prý tento druh ptáků byl pojmenován právě zdejších ostrovů. Málokdo by to čekal, ale tvorem, který dal ve skutečnosti Kanárským ostrovům jejich poetické jméno, byl pes, neboli latinsky Canis.